Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának udvarhelyszéki alelnöke, jelenleg az RMDSZ megyei önkormányzati elnökjelöltje bemutatott programjában az infrastruktúra építése és a megyei szolgáltatások fejlesztése mellett hangsúlyt fektet a kulturális identitás megélésének erősítésére.
„Három fő területet határoznék meg a következő időszak tevékenységét illetően: szolgáltatásaink minőségének javítása, a közlekedési hálózat modernizálása, és kulturális identitásunk megélésének erősítése” - fogalmazta meg programjában Bíró Barna Botond. Hogy mit is jelent számára a kulturális identitás megélése, kifejtette, hogy a hagyományaink nem csupán a múlt emlékezetét jelentik, hanem irányt mutatnak a jövő fele.
’Ezer éves keresztény kultúránk, népviseletünk, szokásaink és hagyományaink megélése megerősíti identitásunkat és megmutatja azt az értékrendet, ami alapján értelmezzük a világot és benne a mi közösségünk helyét és útját. Megyénk gazdag és változatos értékekkel rendelkezik, a megyei tanácsnak jelentős a szerepe és felelőssége az értékmentés-, és teremtés támogatásában.” - jelentette ki.
Bíró elmondta, hogy mindennek érdekében minden település kulturális egyesületeinek programjaira támogatást kell nyújtson a Hargita megyei önkormányzat. Hangsúlyozta, hogy alelnökként a pályázati rendszerek koordinálása az ő hatáskörébe tartoztak, és már az elmúlt évben sikerült megduplázni a kulturális pályázatok összegét, 400 ezer lejről 800-ra duzzasztva azt. Kiadványok megjelentetése-, külföldi népszerűsítése, népviseletek beszerzése, székelykapuk felújítása, faluképvédelem, tájház programok valamint népi mesterségek oktatása is mind olyan projektek, amelyeket Hargita Megye Tanácsa magáénak érez. Mindezek mellett egyházi rendezvények, programok támogatása és hagyományőrző táborok létrejöttében is partnerek.
„Kiemelten kell támogatni azokat az eseményeket, amelyek regionális szinten minőséget hoznak és a megyét kulturális világítótoronnyá avanzsálják. Példaként mondhatjuk az 1000 Székely leány napját, vagy az Erdélyi Táncháztalálkozót. Pünkösdre készülvén aktualitása van a zarándoklatnak is, legyen szó akár a gyalogos, akár a lovasokról, hiszen ez segíti az egyént lélekben is megérkezni az ünnepségre. A Mária út kiépítése fontos feladatunk volt, míg a lovasokat is mindig támogatjuk. Ezek a kulturális események viszik Hargita megyének a jó hírét és ezeken keresztül tudjuk megmutatni azt, hogy kik vagyunk, hogy mik a mi értékeink, másrészt pedig az ilyen nagy események mivel nagyon nagy tömeget mozgósítanak, vonzóvá is teszik a kultúránknak a megélését a Hargita megyei fiatalok számára.” - világított rá a jelölt.
Zárszóként elmondta, hogy fontos, hogy közösségi identitásunkra büszkék legyünk, hiszen az tart meg bennünket. „Úgy tudunk fejlődni, hogy kulturális gyökereinken keresztül szívjuk magunkba a növekedéshez szükséges életet. Azért kell dolgozzunk, hogy itthon bátorítsuk és támogassuk kultúránk megélését és az EU pedig biztonságot nyújtson ehhez. Ez a tét június 9-én. Ehhez kérjük a magyar közösség támogatását. Együtt győzni fogunk!”
Comandat de UDMR, Cod AEP: 23240001.
Hivatalos megjelenés: https://szekelyhon.ro/aktualis/bhagyomanyaink-nem-csupan-a-multat-jelentik-hanem-iranyt-mutatnak-a-jovo-feler